Wyspy Daitō

Wyspy Daitō – grupa wysp leżąca na Morzu Filipińskim, ok. 340 km na wschód od Okinawy. Składają się na nią trzy wyspy: Kitadaitō 北大東, Minamidaitō 南大東 i Okidaitō 沖大東. Ich łączna powierzchnia wynosi 45 km². Wyspy te są najdalej wysuniętym na wschód terytorium prefektury Okinawa.

Daitō były wyspami bezludnymi. W roku 1892 zostały zaanektowane przez Japonię i przyłączone do Okinawy. W 1900 roku japoński przedsiębiorca Tamaoki Han'uemon 玉置半右衛門 (1838–1910) uzyskał od rządu pozwolenie na zagospodarowanie wysp, gdzie zainwestował w firmę zajmującą się uprawą trzciny cukrowej oraz wydobyciem fosforytu. Na wyspy ruszyli osadnicy z Japonii i Okinawy, których liczba w 1920 roku wynosiła ponad 7300. Obecnie liczba mieszkańców wynosi niecałe 2000 (Okidaitō jest bezludna).

Wyspy Daitō są najbardziej "nieokinawiańskie" w całej prefekturze. Mieszkańcy szczycą się lokalnymi tradycjami, w których wpływy kultury japońskiej są silniejsze niż gdzie indziej na Okinawie, co wynika stąd, że wielu osadników pochodziło z Japonii.


« Wojna Gosamaru-AmawariWyspy Senkaku »

Zaktualizowano: 2018-03-05