Shō Shin 尚真

Źródło: Wikimedia Commons

Shō Shin (1465–1526) – władca Riukiu, trzeci król drugiej dynastii Shō. Panował w latach 1477–1526. Za jego panowania Królestwo Riukiu przeżyło okres największej świetności.

Shō Shin był synem Shō Ena (1415–1476). Na tron wstąpił w wieku 12 lat dzięki swojej matce Yosodoin, która przy pomocy intrygi zmusiła króla Shō Sen'i (młodszego brata Shō Ena) do abdykacji po niespełna pół roku panowania.

Shō Shin panował rekordowo długo – blisko 50 lat. Pozostawił po sobie silne państwo, ze sprawnie działającą administracją. Handel zamorski królestwa wszedł wówczas w szczytową fazę rozwoju. Król zacieśnił stosunki z dworem chińskim, uzyskując po wielu staraniach w 1507 roku zgodę na wysyłanie corocznych misji trybutarnych do Pekinu (w 1522 roku Chiny jednak przywróciły system "jedna misja na dwa lata").

Stworzenie silnej władzy królewskiej stało się możliwe po tym, kiedy król przekonał książąt aji, aby opuścili swe rodzinne strony i osiedlili się w stolicy. Otrzymali oni w zamian stanowiska w administracji państwa, tytuły oraz rangi dworskie. Odcinając książąt od ich ziem Shō Shin zminimalizował zagrożenie wybuchu rebelii na prowincji. Król wzmocnił władzę wprowadzając politykę mianowania urzędników bezpośrednio przed dwór – dotyczyło to zarówno urzędników stołecznych, jak i lokalnych (zob. jireisho). Administracja państwa objęła także kapłanki noro, które uzyskały status urzędniczek.

Za czasów Shō Shina terytorium Królestwa formalnie powiększyło się o wyspy Miyako i Yaeyama (wyprawa zbrojna w 1500 roku). W 1522 roku władzy Okinawy poddała się wyspa Yonaguni. Z drugiej strony Królestwo poczyniło inwestycje w obronność: ufortyfikowano port w Naha, a z myslą o polepszeniu mobilności oddziałów wojskowych wybudowano kamienną drogę pomiędzy Shuri a Nahą (zob. Madama michi). Król rozkazał także wybudować w Naha magazyn broni.

Symbolem świetności czasów Shō Shina stał się zamek królewski, przebudowany na wzór chiński. U podnóża zamku wzniesiono także nowe, masywne mauzoleum królewskie (Tamaudun). Król patronował ponadto budowie nowych światyń buddyjskich, m.in. Enkakuji w Shuri i Sōgenji w Naha.


Kategorie:Ko RyūkyūKrólowie Riukiu

« Shō JōkenShoseihō »

Zaktualizowano: 2018-06-02