Sanzan 三山

(Przekierowano z Hokuzan)

HokuzanChūzanNanzan

Sanzan (Trzy Królestwa) – okres historyczny trwający od XIV wieku do 1429 roku. Jego nazwa wywodzi się od trzech państw, jakie wówczas istniały na Okinawie: Nanzan 南山 (Południowa Góra), Chūzan 中山 (Środkowa Góra) i Hokuzan 北山 (Północna Góra). Wszystkie trzy nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami pod koniec XIV wieku, a ich władcy przyjęli od cesarza Chin tytuł króla. W 1416 roku Królestwo Chūzan podbiło Hokuzan, a w 1429 roku Nanzan.

Kroniki Królestwa Chūzan przedstawiały Nanzan i Hokuzan jako zbuntowane prowincje, które oderwały się od Królestwa za czasów panowania króla Tamagusuku (1296–1336). W rzeczywistości wszystkie trzy państwa powstały równolegle. W XIV wieku Okinawa nie była jeszcze zjednoczona, lecz podzielona na szereg księstw rządzonych przez władców aji. Aji toczyli między sobą walki oraz zawiązywali koalicje. Królestwa Nanzan, Chūzan i Hokuzan zostały stworzone przez przywódców najsilniejszych koalicji, którzy podzielili między siebie całą wyspę.

Nazwa Chūzan zachowała się w oficjalnym tytule króla Riukiu, który brzmiał Ryūkyū koku Chūzan ō 琉球国中山王 (Król Chūzanu Kraju Riukiu).


Kategorie:Ko RyūkyūTrzy Królestwa

« SanshinSapieha Paweł Jan »

Zaktualizowano: 2018-04-17