Pięciu bohaterów z Hisamatsu

Pięciu śmiałków z Hisamatsu
Pomnik pięciu śmiałków z Hisamatsu.
Źródło: Wikimedia Commons

Pięciu bohaterów z Hisamatsu (Hisamatsu goyūshi 久松五勇士) – pięciu śmiałków z wyspy Miyako, którzy w czasie wojny rosyjsko-japońskiej (1904–5) pokonali morze na niewielkiej łódce, aby dostarczyć wiadomość o zaobserwowaniu floty nieprzyjaciela.

23 maja 1905 roku riukiuańscy rybacy dostrzegli obce statki, płynące na północ od Miyako. Była to rosyjska Flota Bałtycka, która zmierzała w kierunku Japonii. Rybacy zaalarmowali policję na Miyako, jednak na wyspie nie było telegrafu, aby przekazać wiadomość wojsku. Najbliższa stacja telegraficzna znajdowała się na wyspie Ishigaki. Wówczas pięciu mężczyzn podjęło się zadania popłynięcia na Ishigaki. Po kilkunastu godzinach podróży i przepłynięciu 175 km dotarli do celu. Wiadomość dotarła do sztabu generalnego na czas, a Japonia rozgromiła Flotę Bałtycką w Bitwie pod Tsushimą 27–28 maja. Bitwa ta przesądziła o wyniku wojny.

Japoński sztab dysponował informacją o pojawieniu się rosyjskiej floty już na kilka godzin przed telegramem z Ishigaki, gdyż Rosjanie zostali zaobserwowani także przez japoński okręt Shinanomaru, tak więc telegram ten nie miał aż tak wielkiej wagi. Wyczyn Miyakoańczyków przeszedł w Japonii bez większego echa, dopiero w latach 30. japońska propaganda przypomniała sobie o nich, czyniąc z nich bohaterów narodowych.


Kategorie:czasy nowoczesneMiyako

« PeekumiRangi dworskie »

Zaktualizowano: 2020-01-14