Niemiecka wioska na Miyako

(Przekierowano z Ueno Doitsu bunka mura)

Źródło: Wikimedia Commons

Niemiecka wioska na Miyako (jap. Ueno Doitsu bunka mura 上野ドイツ文化村) – park tematyczny poświęcony kulturze niemieckiej, znajdujący się w miejscowości Ueno na wyspie Miyako. Wybudowany w latach 1987–1996 w ramach rozwoju miejscowej turystyki, nawiązuje do historii ocalenia niemieckich marynarzy, którzy w 1873 roku rozbili się u brzegów Miyako. Główną atrakcją parku jest kopia niemieckiego zamku Marksburg.

W lipcu 1873 roku u wybrzeży Miyako rozbił się podczas sztormu niemiecki szkuner R.J. Robertson. Załoga uratowała się dzięki miejscowym ludziom, którzy nie bacząc na pogodę ruszyli na pomoc w morze na niewielkich łódkach. Gdy wieść o odwadze i gościnności ludu Miyako dotarła do uszu cesarza Wilhelma, nakazał on wysłać misję z formalnymi podziękowaniami. W 1876 roku na Miyako zawitał niemiecki okręt wojenny SMS Cyclop z listem i podarkami od cesarza. Wśród podarków znajdował się masywny obelisk z inskrypcją w języku niemieckim i chińskim z wyrazami podziękowania od cesarza.

W lata 30. XX wieku, kiedy nastąpiło zbliżenie w relacjach japońsko-niemieckich, Japonia wykorzystała tę historię w celach propagandowych. W 1936 roku na Miyako odbyła się uroczystość upamiętnienia 60. rocznicy wzniesienia pomnika od cesarza Wilhelma, z udziałem władz japońskich oraz przedstawiciela niemieckiej ambasady.

W 2000 roku, podczas odbywającego się na Okinawie szczytu państw G8, wioskę odwiedził kanclerz Gerhard Schröder (z tej okazji jego imieniem została nazwana jedna z ulic na Miyako).


Kategorie:Miyako

« Nakijin nubuiNimbuchaa »

Zaktualizowano: 2019-04-12