Minamoto-no Tametomo 源為朝

Minamoto-no Tametomo (1139–1170) – japoński wojownik; bohater wielu japońskich i riukiuańskich podań ludowych, w tym legendy o tym, jakoby był ojcem króla Shuntena (1166–1237) – pierwszego władcy Riukiu.

Tametomo brał udział w wojnie domowej, jaka wybuchła w Japonii w wyniku konfliktu wewnątrz rodu cesarskiego (zamieszki ery Hōgen, 1156). Pojmany do niewoli, został zesłany na wyspę Izu. Legenda głosi, że zbiegł z zesłania, lecz w trakcie ucieczki jego łódź została porwana przez sztorm i zagnana na Okinawę. Tam został podjęty przez księcia Ōsato. Ōsato oddał mu za żonę młodszą siostrę, która urodziła mu syna Sontona 尊敦. Tametomo tymczasem zdecydował się opuścić Okinawę i powrócić do Japonii, gdzie niebawem zginął na wojnie. Sonton natomiast wyrósł na potężnego księcia, zapamiętanego w przekazach historycznych jako Shunten – pierwszy władca Królestwa Chūzan.

Historia domniemanej podróży Tametomo na Okinawę została po raz pierwszy opisana przez japońskiego mnicha Taichū 袋中 (1552–1639) w dziele Ryūkyū shintōki 琉球神道記 (Taichū spędził trzy lata na Okinawie w latach 1603–1606). W XVII wieku została włączona w oficjalną narrację dziejów Riukiu przez Shō Jōkena (1617–1675), autora kroniki Chūzan seikan. Legenda ta trafiła także na karty powieści Chinsetsu yumiharizuki 椿説弓張月 autorstwa japońskiego pisarza Takizawy Bakina 滝沢馬琴 (1767–1848). W okresie Meiji została zawłaszczona przez ideologię zjednoczenia narodowego Japonii i Riukiu.

Na Okinawie istnieją nazwy geograficzne, które etymologicznie nawiązują do legendy o Tametomo. Na przykład port Unten 運天 na północy wyspy, gdzie rzekomo szczęśliwie przybiła łódź z Tametomo, wywodzi ponoć nazwę od "losu zawierzonego pogodzie ". Natomiast nazwa osady Makiminato 牧港 (okinaw. Machinato) według podań ludowych znaczy "port wyczekiwania" i związana jest z legendą o żonie Tametomo, która z utęsknieniem wyczekiwała na nadbrzeżu męża, gdy ten opuścił rodzinę i wyjechał do Japonii.


« MihiraMiyara dunchi »

Zaktualizowano: 2018-10-17