Incydent tajwański

Incydent tajwański (jap. Taiwan jiken 台湾事件) – masakra Riukiuańczyków na Tajwanie, która stała się pretekstem dla rządu japońskiego do wysłania ekspedycji zbrojnej na Tajwan w 1874 roku.

W grudniu 1871 roku na południowo-wschodnim wybrzeżu Tajwanu rozbił się statek riukiuański płynący z Miyako na Okinawę. Kiedy rozbitkowie zeszli na ląd, napotkali aborygenów ze szczepu Paiwan (jedna z rdzennych grup etnicznych Tajwanu) i zostali przez nich wymordowani. Spośród 66 rozbitków tylko 12 przeżyło masakrę. Dzięki pomocy miejscowych Chińczyków po wielu perypetiach trafili do Fuzhou, skąd władze Chin odesłały ich na Riukiu.

Japonia wykorzystała ten incydent do wymuszenia na Chinach uznania jej roszczeń do wysp Riukiu. Na wieść o masakrze rząd japoński wystosował protest do Chin, domagając się ukarania sprawców masakry. Władze Chin odpowiedziały, że nie poczuwają się do odpowiedzialności, ponieważ wschodnie terytoria Tajwanu leżały "poza obszarem cywilizacji chińskiej". Japonia postanowiła wówczas sama wymierzyć sprawiedliwość i w maju 1874 roku wysłała na Tajwan ekspedycję karną.

Porozumienie kończące incydent było zwycięstwem dyplomacji japońskiej. W zamian za wycofanie wojsk z Tajwanu Chiny zgodziły się wziąć odpowiedzialność za masakrę, wypłacić odszkodowanie oraz – co istotne – uznać Riukiuańczyków za poddanych Japonii. Dla Japonii był to ważny krok w kierunku pełnej aneksji Królestwa Riukiu.


Kategorie:aneksja Riukiu

« IhaiIōtorishima »

Zaktualizowano: 2018-03-25