Gubernatorzy prefektury Okinawa

Prefektura Okinawa 1879–1945
Prefektura Okinawa (Okinawa ken 沖縄県) została utworzona 27 marca 1879 roku. Na jej czele stał gubernator kenrei 県令, którego nazwa została zmieniona na chiji 知事 po reformie administracyjnej w 1886 roku. Do roku 1945 gubernatorzy mianowani byli przez wadze centralne i wszyscy bez wyjątku pochodzili z Japonii właściwej.

Kinashi Seiichirō 木梨清一郎 (1845–1910)
p.o. gubernatora, kenrei kokoroe 県令心得
27.3.1879 – 4.4.1879

Nabeshima Naoyoshi 鍋島直彬 (1844–1915)
gubernator, kenrei 県令
4.4.1879 – 15.5.1881

Uesugi Mochinori 上杉茂憲 (1844–1919)
14.5.1881 – 16.4.1883

Iwamura Michitoshi 岩村通俊 (1840–1915)
16.4.1883 – 16.12.1883

Nishimura Sutezō 西村捨三 (1843–1908)
16.12.1883 – 19.4.1886

Ōsako Sadakiyo 大迫貞清 (1825–1896)
27.4.1886 – 19.7.1886

Ōsako Sadakiyo 大迫貞清 (1825–1896)
gubernator, chiji 知事
19.7.1886 – 20.4.1887

Fukuhara Minoru 福原実 (1844–1900)
20.4.1887 – 21.9.1888

Maruoka Kanji 丸岡莞爾 (1836–1898)
21.9.1888 – 25.7.1892

Narahara Shigeru 奈良原繁 (1834–1918)
25.7.1892 – 6.4.1908

Hibi Shigeaki 日比重明 (1848–1926)
6.4.1908 – 1.6.1913

Takahashi Takuya 高橋琢也 (1848–1935)
1.6.1913 – 9.6.1914

Ōmi Kyūgorō 大味久五郎 (1874–?)
9.6.1914 – 28.4.1916

Odakiri Iwatarō 小田切磐太郎 (1869–1945)
28.4.1916 – 4.5.1916
Nie przyjechał na placówkę.

Suzuki Kuniyoshi 鈴木邦義 (1871–1945)
4.5.1916 – 18.4.1919

Kawagoe Sōsuke 川越壮介 (1876–1954)
18.4.1919 – 27.5.1921

Wada Jun 和田潤 (1872–1947)
27.5.1921 – 25.10.1923

Iwamoto Ki 岩元禧 (1879–1944)
25.10.1923 – 24.6.1924

Kamei Mitsumasa 亀井光政 (1882–1946)
24.6.1924 – 28.9.1926

Imajuku Tsuguo 今宿次雄 (1884–1971)
28.09.1926 – 7.5.1927

Iio Tōjirō 飯尾藤次郎 (1875–1943)
7.5.1927 – 26.12.1928

Hosokawa Chōhei 細川長平 (1884–1967)
26.12.1928 – 5.7.1929

Moriya Masao 守屋磨嵯夫 (1889–?)
5.7.1929 – 26.8.1930

Ino Jirō 井野次郎 (1877–1952)
26.8.1930 – 28.6.1935

Kurashige Hisashi 蔵重久 (1890–1962)
28.6.1935 – 24.6.1938

Fuchigami Fusatarō 淵上房太郎 (1893–1976)
24.6.1938 – 7.1.1941

Hayakawa Hajime 早川元 (1895–1970)
7.1.1941 – 1.7.1943

Izumi Morinori 泉守紀 (1898–1984)
1.7.1943 – 12.1.1945

Shimada Akira 島田叡 (1901–1945)
12.1.1945 – 26(?).6.1945
Zginął podczas bitwy o Okinawę.


Okupacja amerykańska 1945-1972
Po II wojnie światowej wyspy Riukiu (prefektura Okinawa oraz wyspy Amami) znalazły się pod okupacją amerykańską i zostały oderwane od Japonii. Do 1952 roku na Riukiu istniały cztery administracje, tzw. Gunto Governments: na wyspach Amami, Okinawa, Miyako i Yaeyama ("gunto" pochodzi od japońskiego słowa guntō, czyli "grupa wysp"). Gubernatorowie tych wysp (chiji) wyłaniani byli w wyborach powszechnych.

W 1951 władze okupacyjne przystąpiły do scalania administracji wysp Riukiu i powołały do życia tymczasowy rząd Riukiu. W 1952 roku rządy gunto zostały zlikwidowane. 1 kwietnia 1952 roku został powołany centralny rząd Riukiu (Government of the Ryukyu Islands, Ryūkyū seifu 琉球政府) z przewodniczącym rządu na czele (Chief Executive, gyōsei shuseki 行政主席) . Przewodniczący mianowani byli przez władze okupacyjne. Tylko ostani z nich – Yara Chōbyō – został wybrany w wyborach powszechnych.

Wyspy Okinawa 1945–1952

Shikiya Kōshin 志喜屋孝信 (1884–1955)
gubernator Okinawy, Okinawa chiji 沖縄知事
24.4.1946 – 3.11.1950

Taira Tatsuo 平良辰雄 (1892–1945)
gubernator wysp Okinawa, Okinawa guntō chiji 沖縄群島知事
4.11.1950 – 30.1.1952

Wyspy Miyako 1945–1952

Gushiken Sōsei 具志堅宗精 (1896–1979)
gubernator Miyako, Miyako chiji 宮古知事
21.3.1947 – 17.11.1950

Nishihara Gaichi 西原雅一 (1892–1954)
gubernator wysp Miyako, Miyako guntō chiji 宮古群島知事
18.11.1950 – 11.3.1952

Wyspy Yaeyama 1945–1952

Yoshino Kōzen 吉野高善 (1898–1965)
gubernator Yaeyamy, Yaeyama chiji 八重山知事
21.3.1947 – 6.11.1950

Asato Tsumichiyo 安里積千代 (1903–1986)
gubernator wysp Yaeyama, Yaeyama guntō chiji 八重山群島知事
7.11.1950 – 2.3.1952

Wyspy Amami 1945–1952

Toyoshima Itaru 豊島至
tymczasowy gubernator północnych wysp Nansei, rinji hokubu Nansei shotō chiji 臨時北部南西諸島知事
3.10.1946 – 20.9.1947

Nakae Saneyoshi 中江実孝
26.9.1947 – 27.9.1950

Yoshida Yoshi 吉田嘉
27.9.1950 – 24.11.1950

Nakae Saneyoshi 中江実孝
gubernator wysp Amami, Amami guntō chiji 奄美群島知事
25.11.1950 – 2.3.1952

Wyspy Riukiu 1951–1972

Higa Shūhei 比嘉秀平 (1901–1956)
przewodniczący tymczasowego rządu Riukiu, Chief Executive, gyōsei shuseki, 行政主席
1.4.1951 – 31.3.1952

Higa Shūhei 比嘉秀平 (1901–1956)
przewodniczący rządu Riukiu, Chief Executive, gyōsei shuseki, 行政主席
1.4.1952 – 25.10.1956

Tōma Jūgō 当間重剛 (1895–1971)
11.11.1956 – 10.11.1959

Ōta Seisaku 大田政作 (1904–1999)
11.11.1959 – 31.10.1964

Matsuoka Seiho 松岡政保 (1897–1989)
31.10.1964 – 30.11.1968

Yara Chōbyō 屋良朝苗 (1902–1997)
1.12.1968 – 14.5.1972


Prefektura Okinawa 1972~
W maju 1972 roku Okinawa powróciła pod administrację japońską. Ostatni przewodniczący rządu Riukiu został automatycznie gubermatorem prefektury. Kolejni byli wyłaniani w wyborach powszechnych.

Yara Chōbyō 屋良朝苗 (1902–1997)
gubernator, chiji 知事
15.5.1972 – 24.6.1976

Taira Kōichi 平良幸市 (1909–1982)
25.6.1976 – 23.11.1978

Nishime Junji 西銘順治 (1921–2001)
13.12.1978 – 9.11.1990

Ōta Masahide 大田昌秀 (1925–2017)
10.11.1990 – 9.11.1998

Inamine Keiichi 稲嶺惠一 (1933~)
10.11.1998 – 9.12.2006

Nakaima Hirokazu 仲井真弘多 (1939~)
10.12.2006 – 9.12.2014

Onaga Takeshi 翁長雄志 (1950–2018)
10.12.2014 – 8.8.2018

Tamaki Denny 玉城デニー (1959~)
4.10.2018~


Kategorie:czasy nowoczesneczasy współczesne

« Gima ShinjōGushimiyagusuku »

Zaktualizowano: 2018-10-23