Edo nobori 江戸上り

Źródło: Wikimedia Commons

Edo nobori (dosł. "podróże do Edo") – riukiuańskie misje dyplomatyczne do Edo. Misje te były wyrazem uznania przez dwór królewski stosunków wasalnych z Japonią, narzuconych Królestwu po inwazji Satsumy w 1609 roku. Dwór królewski wysyłał poselstwa do Edo z gratulacjami dla sioguna z okazji objęcia przez niego urzędu oraz misje dziękczynne z okazji wstąpienia króla Riukiu na tron. W sumie Riukiuańczycy wysłali 18 misji w latach 1634–1850. Ponadto w 1873 roku Królestwo wysłało do Tokio misję gratulacyjną dla cesarza Meiji, ale nie jest ona traktowana jako Edo nobori.

Misje składały się zazwyczaj z ok. stu osób, a ich przemarsz odbywał się w asyście gwardii z Satsumy. Trasa wiodła morzem z Kagoshimy przez Nagasaki do Osaki, a następnie lądem do Kioto i trasą Tōkaidō do Edo. Przemarsz misji był zawsze wielkim wydarzeniem, przyciągającym gapiów na trasę orszaku, bowiem posłom towarzyszyli liczni artyści, tancerze i muzycy.

Dla władców Satsumy eskortowanie Riukiuańczyków stanowiło sprawę wielkiego prestiżu i doskonałą sposobność do przypomnienia innym daimyō, że Satsuma była jedynym księstwem w Japonii sprawującym kontrolę nad obcym państwem.


Kategorie:czasy nowożytne

« DunchiEpoki historyczne Riukiu »

Zaktualizowano: 2020-01-14