Ōta Chōfu 太田朝敷

Ōta Chōfu (1865–1938) – publicysta, działacz oświatowy i polityk; jeden z założycieli i wieloletni redaktor pierwszej gazety na Okinawie "Ryūkyū Shimpō"; członek parlamentu prefekturalnego (1913–1916) oraz burmistrz Shuri (1931–1933).

Ōta pochodził z rodziny arystokratycznej z Shuri. W 1882 roku wyjechał na studia do Tokio, gdzie ukończył ekonomię na akademii Keiō Gijuku – słynnej uczelni założonej przez Fukuzawę Yukichiego (1835–1901). Pobyt w Tokio głęboko ukształtował Ōtę, czyniąc z niego orędownikia szybkiej integracji Okinawy z Japonią. W 1893 roku wspólnie z Takaminem Chōkyō oraz Shō Junem (synem króla Shō Taia) założył gazetę "Ryūkyū Shimpō", która przyjęła linię niemal bezkrytycznego poparcia władz prefektury.

Ōta był zagorzałym zwolennikiem polityki asymilacji kulturowej, którą utożsamiał z modernizacją. Za sprawą słów, że "Okinawiańczycy powinni nawet kichać po japońsku", zyskał sobie opinię radykała. W rzeczywistości jednak nigdy nie stracił trzeźwego spojrzenia na Japonię, którą nie wahał się krytykować za dyskryminację Okinawy i brak uznania jej dziedzictwa kulturowego.

Dorobek publicystyczny Ōty obejmuje dziesiątki artykułów oraz książkę Okinawa kensei gojūnen (Historia pięćdziesięciu lat prefektury Okinawa, 1932).


Kategorie:czasy nowoczesne

« Ōshima hikkiOyake Akahachi »

Zaktualizowano: 2018-06-25